Не зважаючи на те, що багато міст та сіл нашої країни опинилися у зоні бойових дій, а у підприємств, розташованих в тилу, спостерігаються проблеми з сировиною, логістикою та браком коштів, український бізнес все ж таки продовжує працювати, підтримувати своїх співробітників та виплачувати заробітну платню.
А ще знаходить можливості та ресурси для фінансової підтримки ЗСУ, надає безкоштовну волонтерську допомогу і втілює в життя корисні безкоштовні ініціативи для українських громадян.
«З початку війни економіка нашої держави просіла щонайменше вдвічі. Багато бізнесів закрилося, тисячі людей втратили роботу. Моя справа також неабияк постраждала. Але це не причина опускати руки. Ми повинні реорганізовуватися та бути готовими до будь-яких викликів, оскільки невідомо, як довго доведеться жити у новій реальності» - пише на своїй сторінці Facebook підприємець та блогер Орест Зуб. І в таких складних умовах опинилася більшість українських підприємців.
Саме тому, працюючі представники бізнесу стали «героями невидимого фронту», які здійснюють неоціненний внесок у перемогу над російськими окупантами. Розуміючи це, Верховною Радою було запроваджено цілу низку державних ініціатив і податкових змін, покликаних підтримати українську економіку в умовах воєнного стану.
15 березня 2022 року було прийнято за основу та в цілому законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 7137-д, який передбачає значні зміни на період воєнного стану.
Згідно програми, у період дії воєнного стану не буде застосовуватися обмеження розміру допустимої державної допомоги, розширені можливості підтримки сільськогосподарських виробників.
Також, з ініціативи Мінагрополітики, уряд затвердив зміни до надання фінансової державної підтримки аграріям під час посівної.
Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко наголосив, що навесні аграрії завжди потребують додаткового фінансування на період посівної.
«Результат усього сезону с/г робіт залежить від того, наскільки якісно ми зможемо організувати проведення весняно-польових робіт», – зазначив він.
Підтримка, передбачена для аграріїв згідно закону:
Крім того, для забезпечення сільгоспвиробників насінням до посівної в Україні на час воєнного стану скасовані додаткові процедури із сертифікації насіннєвого матеріалу, дозволено експлуатацію сільгоспмашин без реєстрації та запущено офіційну аграрну платформу по збору актуальних потреб аграріїв під посівну в режимі реального часу, також, створено онлайн-платформу для покращення логістичних маршрутів аграріїв в умовах воєнного стану.
У зв’язку з запровадженням воєнного стану, зазнала змін і сфера експортної діяльності. Зокрема, збільшений перелік товарів, дозвіл на експорт яких видаватиме Міністерство економіки України. Ліцензуванню підлягає експорт: пшениці та суміші пшениці та жита (меслин), кукурудзи, м’яса та яєць курей свійських, соняшникової олії.
Крім того, офіс з розвитку підприємництва та експорту запустив оперативну платформу з актуальною інформацією для українських експортерів, які можуть постачати свою продукцію за кордон в сучасних реаліях та створив форму для формування бази українських експортерів та подальшої співпраці їх з потенційними замовниками.
Також, для підтримки вимушених переселенців та місцевого бізнесу запроваджено програму компенсації роботодавцям витрат на зарплату внутрішньо переміщених осіб у розмірі 6,5 тисяч гривень за кожного співробітника на протязі двох місяців.
Для покращення комунікації, ефективнішої взаємодії та полегшення ведення бізнесу в складних воєнних умовах, діють численні додаткові платформи, програми та проєкти: з пошуку замовлень, виробників, надання безкоштовної юридичної, інформаційної, логістичної фінансової та іншої допомоги. До прикладу:
*Інформація з відкритих джерел