Генетика, гідропоніка та рекордні надої: керівник «Еліт-Мілк» поділився формулою успіху

Генетика, гідропоніка та рекордні надої: керівник «Еліт-Мілк» поділився формулою успіху

«Після кількох місяців роботи до нас завітали працівники Львівської аграрної дорадчої служби (ЛАДС), ми поспілкувалася, одразу знайшли спільну мови. Найголовнішим фактором, який спонукав мене до співпраці було те, що це канадський проект. До нас одразу почали приїздити фахівці з Квебеку. Ми з дружиною володіємо французькою, тому комунікація була регулярною та ефективною», - розповів Руслан Панас.

Спочатку ферма «Еліт-Мілк» виглядала так: зруйноване старе приміщення колишнього колгоспу, відсутність власних кормів та 43 корови, які майже не давали молока.

З того часу багато що змінилось. Завдяки досвіду канадців, яким вони радо поділилися, стадо зросло до 160 корів, а надої – з 3 тон молока на корову до 8 тон. Молоко має відмінні якісні показники: вміст жиру 4,2%, білку - 3,3 г; соматичних клітин менше 200 тисяч. Молоко має попит на ринку сировини і реалізується на переробне підприємство та мережу магазинів «Арсен».

Таких результатів вдалося досягти завдяки низці інновацій.

Генетика

Вже понад 4 роки на фермі використовується сексована сперма для запліднення корів, завдяки чому й вдалося наростити стадо.

«Користуємось цим вже давно. І на коровах, і на телицях успішно її використовуємо: в середньому на запліднення в нас іде 1,8 дози. По телицях це 1,4, по коровах 2-2.1. Тому генетичний потенціал в нас хороший. Стадо молоде. Генетика – це те, у що ми вкладались з перших днів роботи. Ми купуємо спермопродукцію найвищої якості», - зауважив Руслан Панас.

Наразі ферма утримує 2 лінії молочних порід - голштинська та джерсейська. Планується збільшити стадо до 270 корів.

Лікування та діагностика

«Еліт-Мілк» постійно впроваджує новітні технології й у лікуванні та діагностиці корів: ультразвукова діагностика, схеми лікування та синхронізації охоти корів тощо. Нещодавно в господарстві спільно з партнерами з «Сімекс Альянс Україна» вперше в Україні було проведено навчання та тестування – визначення тільності корів на 28 день по наявності в крові елікопротеїнів, що виробляються в плаценті.

Заготівля кормів та гідропоніка

За словами Руслана Панаса, надої молока зросли завдяки канадському проекту, який надав інформацію про правильне вирощування та заготівлю кормів.

«Коли ми відійшли від радянської системи заготівлі, то отримали більші урожаї, підвищення якісних показників кормів. Генетику для силосу (силосна кукурудза) використовуємо канадську – це зерно кукурудзи з борошнистим ендометрієм. У такому силосі підвищений вміст крохмалю в зерні. Крім того, загальний вихід маси силосу досить високий. На додачу, з ним легко працювати, бо він довго лишається зеленим», - поділився він.

Якщо говорити про заготівлю трав, то на фермі використовуються дорогі голландські трави. Цього року вдалося зібрати 5 укосів багаторічних трав.

«У нас обмежений банк землі, тому ми вирощуємо лише грубі корим: силос, сенаж, сіно. Зерно ми не вирощуємо. Всю решту кормів закуповуємо. Зараз у нас проходить випробування гідропоніки. Це таке пророщене зерно, його досить активно використовує Казахстан, Ізраїль. У такому зерні підвищений вміст вітамінів, мікроелементів. За поживністю воно в 2,5 рази перевищує поживність звичайного зерна і певною мірою замінює використання преміксів – білково-вітамінних добавок. У Львівській області є один виробник гідропоніки, який запропонував нам співпрацю. Вони хочуть вийти на український ринок зі своєю продукцією, яка зараз проходить в нас випробування. Коровам подобається», - зазначив Руслан Панас.

Гідропоніку на фермі планують постійно включати у раціон корів.

Кормо-няні

«Еліт-Мілк» завершили конструкцію приміщення телятника, де будуть вирощувати ремонтний молодняк. А з січня планують встановити там кормо-няні фірми Urban.

«Це робот випойки телят. Він дозволить усунути людський фактор у цьому процесі. Загалом же основну перспективу розвитку цього бізнесу я бачу у максимальному відходженні від людської праці та людського фактору. Це стосується і доїння. Незабаром ми зіштовхнемось з проблемою браку кадрів у цій сфері. Тому, як мінімум на фермі має бути доїльна зала, як максимум – роботи доїння», - поділявся планами керівник фермерського господарства.

«Холодне» утримання корів

У партнерстві з дорадчою службою та кооперативним об’єднанням «Рівноправність» в господарстві планують запровадити «холодне» утримання корів, що дозволить раціональніше використовувати корми та зменшить затрати праці персоналу. Такий метод стане ще одним демонстраційний майданчиком для інших фермерів.

Має Руслан Панас ще кілька секретів успіху.

Він відвідує інші ферми в Україні та світі. І намагається не копіювати підходи, а навпаки – знаходити прогалини, робити висновки та не повторювати їх у себе.

Унікальність же «Еліт-Мілк» вбачає у тому, що на фермі вирощують як молочних корів, так і м’ясних. Ферма не продає та не купує нетелів, ганяючись за відшкодуванням, яке це зараз полюбляють робити інші, залишок молодих тварин вирощують як м’ясні кроси.

«Тобто частину молочних корів ми запліднюємо спермою м’ясних биків і вже їх дорощуємо на м’ясо і продаємо. Ми перша ферма у західній Україні, яка почала вирощувати таку унікальну породу м’ясних корів, як бельгійська голуба. Це порода яка дає найвищий вихід м’яса з туші», - пояснив Руслан Панас.

Державну ж програму з відшкодування придбаних нетелів вважає більше деструктивною, ніж прогресивною.

«Люди женуться не за нетелями, не за генетикою, а за відшкодуваннями. Це становить загрозу для реального молочного бізнесу, розвитку молочного тваринництва в Україні. І це не лише моя думка, багато-хто з експертів так вважає», - додав фермер.

Завдячує своєму успіху «Еліт-Мілк» й ефективним комунікаціям всередині ферми: цікавою є практика господарства щодо щоденних комунікацій тваринників з менеджерами стосовно проблем здоров’я корів. Є спеціальна дошка, де записується інформація про корів, що мають певні проблеми, тому вирішуються ці питання дуже оперативно.

Руслан Панас із задоволенням ділиться власним досвідом з іншими фермерами. Він взяв участь в багатьох заходах, які організовує ЛАДС, де робив презентації успішної історії в молочному бізнесі.

Долучився керівник «Еліт-Мілк» й до проекту BestAgro.

«Ми відкриті до співпраці, до обміну практиками. Але не треба копіювати одне одного. Я за те, щоб в Україні ферми розвивалася. І необхідно вивчати не лише позитивний досвід, але і негативний. Я завжди кажу усім нашим гостям – не стидайтеся говорити, якщо в нас щось неправильно. Загалом же BestAgro – це чудова нагода познайомитись із чужим досвідом, як вітчизняним, так і закордонним», - переконаний фермер.

Як бачимо, досвід «Еліт-Мілк» доводить, що прогресивність, відкритість до новацій, постійне навчання та розумні інвестиції – запорука успіху будь-якого бізнесу. «Еліт-Мілк» - це господарство інноваційне у багатьох аспектах. Тут є що побачити, є чому повчитися тим, хто провадить чи хоче починати молочний бізнес.

Публікація стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International. Ця публікація відображає думку її авторів та не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США. Докладніше про Програму USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО): https://www.facebook.com/usaid.agro/

Пов'язані теги: