Райський сад в степах України

Райський сад в степах України

Історія нового, унікального для України проєкту розпочалася фактично з нуля у 2020 році, після того, як компанія «Грін Технолоджі ЛТД» орендувала 48 га землі поблизу с. Барабой на Одещині. 

«Обираючи сферу діяльності, ми розуміли, що маючи надзвичайно сприятливі природно-кліматичні умови, ввозити з-за кордону фрукти, зокрема персики та виноград - це нонсенс. Клімат  Одеської області надзвичайно сприятливий для садівництва через близькість моря та лиману, що створює ефект термостату та сприяє кращому вирощуванню рослин.  Тому, ми вирішили довести українським аграріям, що вирощувати високоякісну продукцію за передовими європейськими технологіями можна й в Україні. Зупинили свій вибір на кращих на сьогодні італійському винограді та іспанських персиках». 

Перед початком діяльності керівники компанії детально проаналізували ситуацію на ринку, щоб орієнтуватися у потребах споживачів при вирощуванні та реалізації продукції, а також, вже на початковому етапі,  почали налагоджувати торгові відносини з потенційними партнерами для реалізації майбутнього врожаю.

У квітні 2020 року, власник компанії, керуючий підприємства та головний агроном власноруч висадили перші 100 саджанців персика, що допомогло відпрацювати систему подальшої роботи садівничих бригад та зрозуміти, яка кількість працівників потрібна для закладки саду. Задіяли по 5 людей у ​​бригаді, яка здійснювала посадку на одному ряду, а на висаджування 4 рядів знадобилося 20 працівників.  Таку ж систему відпрацювали при посадці винограду, висадивши майже 14 тисяч саджанців за два дні.

Підприємству вдалося знайти надійних закордонних партнерів, у яких не лише закупили усі необхідні засоби та посадковий матеріал, а й постійно отримують кваліфіковані професійні консультації щодо вирощування придбаних рослин. У своїй роботі фермерське господарство застосовує новітні практики та передові європейські технології, які у поєднанні з інноваційним менеджментом допомагають досягати запланованих результатів.

До прикладу, згідно рекомендацій закордонних колег, формування виноградних кущів відбувається на рівні грудей людини, що значно полегшує процес збору врожаю, а крапельне зрошування відбувається згори, що дозволяє автоматизувати полив рослин. Вологість грунту, як і європейські колеги, українські садівники визначають за допомогою тензіометрів на глибині 40 і 90 сантиметрів, що допомагає організувати оптимальний режим поливу рослин.
Персикові дерева спеціалісти «Грін Технолоджі ЛТД» вирощують за іспанською системою «Лідер», згідно якої, висаджування саджанців здійснюється на відстані 1,5 м один від одного, а дерево повинно мати один стовбур і середню висоту 3,8 - 4 метри. Така висота дозволяє уникнути несприятливого впливу холоду під час цвітіння, полегшити догляд за деревом та прискорити швидкість збору урожаю. В італійських садах, за одну зміну 1 працівник збирає до 700 кг персиків, висаджених за такою системою.

«Ми з самого початку категорично відмовилися від використання гербіцидів та доглядаємо за саджанцями, знищуючи бур’яни механічним методом з допомогою звичайних сапок. Для обробки вищих саджанців використовуємо спеціальне обладнання. Шляхом вирощування екологічної продукції прагнемо реалізувати нашу місію турботи про природу, навколишній світ та людей на всіх етапах вирощування продукції», - ділиться Дмитро. 

Вже через рік після заснування підприємства, сади дивують оточуючих швидким ростом персикових саджанців, які виросли з 50-60 см до 2 м 40 см та пишними виноградними лозами. Наступного року Дмитро планує зібрати перший урожай та готує для цього необхідні технічні засоби.

То ж не дивно, що на диво-сади в українському степу прагнуть помилуватися усі колеги-фермери. Саме тому керівник, заручившись підтримкою програми USAID з аграрного і сільського розвитку та проєкту “Кращі агро практики”, вже почав організовувати перші майстер-класи з вирощування рослин для колег з усіх куточків України.

«Наша мета - на власному прикладі продемонструвати українським фермерам високу ефективність та колосальний потенціал європейських інтенсивних технологій для вирощування персика і винограду на наших полях. Також, у планах створити кооператив з великим логістичним центром та зробити Україну потужним гравцем на світовому ринку персика й столового винограду» - розповідає Дмитро, - з цією метою ми вже розробили детальний трирічний бізнес-план, який втілюємо в життя згідно графіку і поки що нам усе вдається».

Паралельно з розвитком бізнесу підприємство прагне підтримувати корисні соціальні ініціативи з метою покращення рівня життя місцевих мешканців. Так, у грудні 2020 року за сприяння «Грін Технолоджі ЛТД» у Барабой відкрився боксерський клуб, який відвідує близько 50 місцевих дітей різного віку. За короткий період тренувань, юні вихованці клубу серйозно заявили про себе на чемпіонаті Одеської області, виборовши дві срібних та одну бронзову медаль.

Дмитро сповнений ентузіазму, не збирається зупинятися на досягнутому та твердо переконаний, що зовсім скоро продукцію підприємства можна буде знайти не лише у найбільших торгових мережах України, а й на полицях європейських крамниць.

«Нещодавно компанія «Грін Технолоджі ЛТД» розпочала співпрацю з проєктом «Кращі Агро практики ММСП», - розповідає Дмитро, - коли я знайомився з європейськими агро господарствами, багато власників та агрономів охоче ділилися зі мною своїми знаннями і досвідом, тому вважаю за потрібне чинити так само. Ми завжди відкриті до взаємовигідного співробітництва, кооперації з сусідніми господарствами та інших спільних проєктів» . 

Публікація стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International. Ця публікація відображає думку її авторів та не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США. Докладніше про Програму USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) на:https://m.facebook.com/usaid.agro/

«Кращі агропрактики у плодово-ягідному секторі»

Власним досвідом Дмитро Остапенко, також поділився під час онлайн-мітапу «Кращі агропрактики у плодово-ягідному секторі», якій відбувся 18 січня в рамках проекту BestAgro. Наразі запис прямої трансляції доступний за посиланням: facebook

Під час онлайн заходу, власними інсайдами поділилися також: 

Андрій Мараховський – фермер із Сумщини, який заснував спілку "Органічна Україна. Північ». Використовує та надає органічні технології, навчає маркетингу та допомагає розібратися в питаннях економіки. Познайомить з кращими демо-фермами Сумщини та Полтавщини, розповість і покаже власні ноу-хау.

facebook

Євгеній Лайтер – фермер, який вирощує ягоди та фундук на Київщині. Євгеній розповість про найпоширеніші помилки, які допускають фермери під час становлення свого господарства, поділиться власними ефективними практиками та із задоволенням відповість на усі ваші запитання.

facebook

Отож, на онлайн-мітапі, три практики з різних регіонів України, поділилися досвідом про те, як вирощувати персики та виноград в Україні «з нуля», наскільки важливо особисто комунікувати з постачальниками саджанців та продукції для господарства, як правильно налаштувати роботу працівників господарства, щоб вони працювали ефективніше; які основні помилки допускають фермери під час створення господарства та як їх уникнути, і ще багато-багато цікавого. 

Відеозапис за посиланням: facebook

Більш детальну інформацію про проект та заходи ви можете знайти на Facebook-сторінці проекту BestAgro: facebook

Пов'язані теги: