Smartизуйся або посунься: як інновації допомагають фермерам збільшувати прибутки

Smartизуйся або посунься: як інновації допомагають фермерам збільшувати прибутки
Агросфера – широченне поле для застосування smart-технологій.

Ці технології здатні підвищити ефективність роботи ферми, зменшити потребу в кадрах, мінімізувати втрати врожаю. У цьому на власному досвіді переконалась Ірина Барзо, учасниця проекту “Best Agro” та екс-член ягідного кластеру «Агровесна».

Пані Ірині вдалося запровадити та відпрацювати низку інноваційних практик, які вирішили цілий спектр проблем галузі (ягідництва).

За словами Ірини Барзо, одна з найголовніших проблем галузі – брак кваліфікованих кадрів.

«Ця сфера дуже трудомістка. Необхідно багато збирачів, особливо в пік збору ягід, але разом з тим, щоб забезпечити якісний та гарний врожай, треба ще протягом всього сезону мати працівників, які доглядатимуть за культурою», - пояснила фермерка.

Саме тому першою розробкою, яку вона почала застосовувати на своїй ділянці, став електромобіль «Аватар», який дозволяє збирати суницю більш автоматизовано. Це невеличка машинка, на якій можна безпосередньо збирати суницю. Завдяки її продуктивність збирачів зростає на третину.

«Ми розраховували, що ця машинка дозволить збільшити продуктивність збору на 50%. Вона з’явилася в нас у середині сезону 2020 року і цього року ми вже її протестували на повну. Спершу планувалося, що вона використовуватиметься лише при збиранні урожаю, але вийшло так, що вона підходить і для інших операцій: прополка бур’янів, ремонт насаджень, посадка саджанців, обрізка вусів. Тобто все, що раніше робилося вручну у зігнутому положенні, тепер ми робили за допомогою машинки. Цього року ми порахували, що в середньому продуктивність праці збирачів зросла на 30%. Але ми на цьому не будемо зупинятись. Ми врахували усі недоліки по цій машині й зараз працюємо над вдосконаленням моделі», - поділилася Ірина Барзо.
За її словами, раніше, за умови барку збирачів у піковий сезон, 20-30% врожаю пропадало. За рахунок же машинки потреба в кадрах зменшилась на 25-30%. А відповідно і втрати врожаю суто через брак кадрів зменшилися до 5-7%. Крім того, знизилася й собівартість збору.

Як уточнила учасниця проекту “Best Agro” - електромобіль «Аватар» можна використовувати не лише при вирощуванні суниці. Після доопрацювання та певних модифікацій вона стане у нагоді виробникам широкого спектру культур.

Фермерка переконана, що коли такі машинки надійдуть у серійне виробництво та набудуть широкого застосування, то зросте як кількість охочих працювати в полі, так і якість праці.

Другою вагомою проблемою ягідництва фахівець назвала високий відсоток ручної праці, який треба зменшувати.

«Необхідно максимально переходити на автоматизацію і механізацію. Ще років 5 назад за технологічною картою у нас було 44-45 ручних операцій за сезон. Зараз за моєю технологічною картою ручних операцій близько 23-25. Особливо таке скорочення актуально щодо операцій з догляду», - переконана Ірина Барзо.

Фермерці вдалося оптимізувати та покращити якість внесення гербіцидів, які використовуються для знищення бур’янів у міжрядді.

«Цього року ми винайшли цікавий і простий прилад - переобладнали звичайний ручний напівавтоматизований оприскувач за допомогою звичайного валика. Це дозволяє уникнути випаровувань, уникнути потрапляння гербіцидів на нашу культуру. Ми робимо чисті міжряддя, не пошкоджуючи культуру. Такий прилад коштує копійки і вирішує глобальні питання», - наголосила вона.

На ділянці Ірини Барзо інноваційно підійшли і до операцій з обприскування культури.

«Ми винайшли оприскувач, що коштує 40-50 тис. грн, він досить дієвий, його не потрібно носити на собі, він їздить сам, ним потрібно лише керувати. І його продуктивність становить в середньому десь 1,5-2 год/га», - уточнила фермерка.

Для порівняння: продуктивність звичайного ранцевого обприскувача складає 4-5 год/га. А купувати техніку для обприскування для мікро-, міні- та середніх фермерів дуже дорого. Окупність складає близько 25 років. Орендувати таку техніку також не завжди вигідно та ризиковано через низку факторів.

Третя проблема галузі, яку успішно вирішила учасниця проекту Best Agro – погодні умови, адже вони завжди непередбачувані.

Фермерка звернулася за допомогою до програми USAID, яка підтримала фінансово та допомогла розробити та запровадити новітню агроплатформу, яка за допомогою даних метеостанції та датчиків, дає повну картину усіх погодних змін, що відбулися за останній час. 

«Тепер нам доступна вся історія погоди. Це в свою чергу дозволяє зрозуміти причину тих чи інших наслідків у певний проміжок часу. Крім того, маючи історію та прогнозні показники, ми можемо передбачити ситуацію, яка буде в нас у найближчі два тижні. Це дає змогу підготуватись до прийдешніх природних катаклізмів та мінімізувати усі негативні фактори, допомогти культурі пережити ту чи іншу негоду», - розповіла Ірина Барзо.
Дуже важливо, що Ірина Барзо радо ділиться своїм досвідом та знаннями з колегами. Вона займається консультаціями та супроводом.

«Нещодавно ми запустили та успішно завершили пілотний проект «Агроскаутінг», який відбувся за фінансової підтримки програми USAID AGRO. Разом з агровиробництвом та агропрактиками я ставлю собі за мету навчати молодь. Аби покинувши студентські лави, вони вже мали практичний досвід та достатню кваліфікацію, щоб успішно працювати на українських полях», - зауважила фахівець.

 

Крім того, фермерка є учасником проекту “Best Agro”, який створений саме для того, аби фермери ділилися власним досвідом, обмінювалися ідеями, демонстрували свої унікальні напрацювання у сфері агротехнологій.

«Це крутий проект, адже ми маємо ділитись власним досвідом як позитивним, так і негативним. Всередині країни ми не маємо бути конкурентами. Ми маємо радувати людей якісною продукцією. А щоб робити це правильно, треба володіти інформацією та застосовувати новітні технології, мінімізувати помилки, вивчаючи досвід інших. Best Agro – це саме та платформа, яка здатна об’єднати фермерів і надати їм можливість спілкуватись одне з одним, переймати досвід, ділитись новітніми агропрактиками, досягати кращих результатів та постійно навчатися. Сподіваюсь, Best Agro допоможе реалізувати всі плани, поділитися нашими практиками, щоб інші фермери мали змогу перейти на інший, якісно вищий рівень господарювання», - підсумувала Ірина Барзо.
Крім того, незабаром фермерка ділитиметься досвідом на V Міжнародній науково-практичній конференції «Ягідництво та переробка: технології та інновації», що відбудеться у Києві 9-10 грудня. Вона виступатиме з доповіддю «Черговий досвід виробництва суниці садової в сезоні 2021 року. Основні проблеми та їх рішення». Ірина Барзо розповідатиме про: топові помилки виробників на старті; основні ризики; новітні агропрактики.

Як бачимо, інноваційні технології – це запорука успіху сучасного фермера. І це чудово, що є такі люди як пані Ірина Барзо, які успішно застосовують їх у своєму бізнесі, та готові ділитися своїми напрацюванням, в тому числі на проекті Best Agro.

Публікація стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.  Ця публікація відображає думку її авторів та не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США. Докладніше про Програму USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО): https://www.facebook.com/usaid.agro/

Связанные теги: