Органічні продукти в Україні: модний хайп чи життєва необхідність?

Органічні продукти в Україні: модний хайп чи життєва необхідність?
З кожним роком Україна стає ближчою до світового тренду здорового харчування, а органічні продукти користуються попитом серед молодих українців. Відповідно, і в агробізнесі почали з’являтися нові підприємства, які сприяють розвитку вітчизняної еко культури та стають постачальниками екологічно чистих продуктів на внутрішній та зовнішній ринки.

Сьогодні ми хочемо розповісти історію розсадника родини Лановенко, що на Черкащині, та поспілкуватися з співвласницею підприємства, засновницею Академії органічного садівництва “Ekogarden” - Валентиною Лановенко. 

«Органічне виробництво в Україні є досить перспективною галуззю, - говорить Валентина, - на сьогодні у нас лише 1% земель зайняті під органічним вирощуванням – близько 400 тис га. За результатами 2020 року Україна посіла 4 місце серед найбільших країн-експортерів органічної продукції до ЄС з виручкою 204 млн $. Окрім сприятливих кліматичних умов, в Україні сконцентровано близько 25% світового запасу чорноземів, що є перевагою для органічного способу вирощування продукції.

«Ідея заснування розсадника з’явилася у наших батьків у 1995 році, - розповідає Валентина, -  мій тато закінчив Білоцерківський сільськогосподарський інститут та довгий час працював у саду. Згодом вирішив зайнятися вирощуванням власних саджанців».

Для того, щоб отримати необхідні знання, засновникам господарства довелося їздити за кордон, оскільки на той час промислове розсадництво та садівництво в Україні тільки починало розвиватися.

«З моменту заснування підприємства і до сьогодні всі члени нашої родини постійно навчаються та вдосконалюють свої навички, - розповідає Валентина.  Це стосується нових підщеп, сортів, технологій та підходів до вирощування, техніки та ін. У 2017-2020 роках ми сертифікувалися в «Органік Стандарт» як розсадник з органічною методикою вирощування саджанців. Впродовж 25 років у розсаднику вирощувалися саджанці яблунь, груш, вишні, черешні, сливи. На сьогодні ми вирішили зосередитися ще й на вирощуванні волоського горіха. Оскільки горіхи вступають у плодоношення на 4-5й рік вегетації, та практично не хворіють, органічна сертифікація для них не є перевагою».

 «З самого початку ми працювали над тим, щоб вирощувати саджанці в максимально природних умовах, без використання гербіцидів, - розповідає Валентина, - для живлення та захисту дерев від шкідників вже більше 10 років застосовуємо препарати на основі бактерій. За весь час існування розсадника для боротьби з бур’янами ми використовуємо лише ручне просапування. Після дощу це ще й дозволяє закрити вологу в землі. 

 «Органічне садівництво у нашій країні почало розвиватися лише близько 10 років назад, говорить Валентина Лановенко, в той час як європейці використовують ці технології вже 30-40 років. Інтенсивні насадження яблуні та груші з загущеністю 3-4 тис дерев на 1 га дають можливість отримувати урожай на рівні 40-45 т з 1 га і вище. Вартість органічних яблук в Україні на 50-100% перевищує вартість конвенційних (звичайних).

Для розвитку та популяризації органічних продуктів серед українських споживачів Валентина заснувала власний блог «Академія органічного садівництва «Ekogarden». «Ми розробляємо бізнес-плани, консультуємо щодо посадки садів, експорту органічної продукції та впровадження органічних технологій» – розповідає Валентина.

«Українські органічні продукти мають великий експортний потенціал, підсумовує Валентина, - що стосується внутрішнього ринку, то і він не є заповненим достатньо». Органічних яблук вирощується дуже мало, груша взагалі не пропонується українським споживачам. Органічні соки, сушені яблука та яблучний концентрат виготовляють лише декілька компаній. А органічне дитяче харчування імпортують з-за кордону. Ціни на органічну продукцію зазвичай вищі, чим на конвенційну, а попит продовжує зростати.

Публікація стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International. Ця публікація відображає думку її авторів та не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США. Докладніше про Програму USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) на:https://m.facebook.com/usaid.agro/

Пов'язані теги: