Сьогодні ми хочемо розповісти історію розсадника родини Лановенко, що на Черкащині, та поспілкуватися з співвласницею підприємства, засновницею Академії органічного садівництва “Ekogarden” - Валентиною Лановенко.
«Ідея заснування розсадника з’явилася у наших батьків у 1995 році, - розповідає Валентина, - мій тато закінчив Білоцерківський сільськогосподарський інститут та довгий час працював у саду. Згодом вирішив зайнятися вирощуванням власних саджанців».
«З моменту заснування підприємства і до сьогодні всі члени нашої родини постійно навчаються та вдосконалюють свої навички, - розповідає Валентина. Це стосується нових підщеп, сортів, технологій та підходів до вирощування, техніки та ін. У 2017-2020 роках ми сертифікувалися в «Органік Стандарт» як розсадник з органічною методикою вирощування саджанців. Впродовж 25 років у розсаднику вирощувалися саджанці яблунь, груш, вишні, черешні, сливи. На сьогодні ми вирішили зосередитися ще й на вирощуванні волоського горіха. Оскільки горіхи вступають у плодоношення на 4-5й рік вегетації, та практично не хворіють, органічна сертифікація для них не є перевагою».
«Органічне садівництво у нашій країні почало розвиватися лише близько 10 років назад, говорить Валентина Лановенко, в той час як європейці використовують ці технології вже 30-40 років. Інтенсивні насадження яблуні та груші з загущеністю 3-4 тис дерев на 1 га дають можливість отримувати урожай на рівні 40-45 т з 1 га і вище. Вартість органічних яблук в Україні на 50-100% перевищує вартість конвенційних (звичайних).
«Українські органічні продукти мають великий експортний потенціал, підсумовує Валентина, - що стосується внутрішнього ринку, то і він не є заповненим достатньо». Органічних яблук вирощується дуже мало, груша взагалі не пропонується українським споживачам. Органічні соки, сушені яблука та яблучний концентрат виготовляють лише декілька компаній. А органічне дитяче харчування імпортують з-за кордону. Ціни на органічну продукцію зазвичай вищі, чим на конвенційну, а попит продовжує зростати.
Публікація стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International. Ця публікація відображає думку її авторів та не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США. Докладніше про Програму USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) на:https://m.facebook.com/usaid.agro/