Працювати, щоб перемогти!

Працювати, щоб перемогти!
Проте, не зважаючи на складну ситуацію, а також те, що багато українських підприємств опинилися  в зоні активних бойових дій та були вимушені переїхати у безпечніші регіони, український бізнес не здається та продовжує свою боротьбу на економічному фронті.

Згідно з останніми даними ЄБА, 17% підприємців повністю продовжили або відновили свою роботу, деякі компанії працюють не на повну потужність, близько третини не працюють, а ще у однієї третьої - відновлення роботи у найближчих планах.

Проте, перед підприємцями, які продовжили роботу, щодня постають нові виклики. Насамперед, це проблеми з нестачею або відсутністю сировини, пошук нових постачальників, відсутність робочої сили, пального, брак обігових коштів, інфляція, проблеми з логістикою як у межах, так і поза межами країни.

Розуміючи, що навіть в умовах війни бізнес повинен працювати, наповнювати бюджет податками, зберегти робочі місця та забезпечити країні ресурс для продовження оборони, український уряд запровадив цілу низку нововведень, які стосуються оподаткування, кредитування, фінансової та інформаційної підтримки підприємців.

Незважаючи на це, продовження функціонування бізнесу в поточних умовах супроводжується значними труднощами та ризиками. То хто ж вони, економічні герої нового часу, які вперто продовжують боротьбу задля майбутнього України?

Згідно зі статистикою, найменше постраждали від війни підприємства ІТ- сфери. Пандемія корона вірусу внесла свої корективи у роботу таких компаній ще до війни та допомогла їм швидко адаптуватися до роботи в нових умовах. Незважаючи на бойові дії, більшість айтішніків продовжує працювати та справно сплачувати податки задля підтримки економіки.

За даними IТ Ukraine Association, 2% іт-спеціалістів приєдналися до лав ЗСУ, 5% задіяні в роботі над урядовими проектами та програмами з кіберзахисту, а 85% працюють на свої робочих місцях. До прикладу, компанії EPAM, Soft Serve, GlobalLogic, Intellias, Genesis, Redentu продовжують працювати, стабільно сплачують податки, часто навіть наперед, задля підтримки української економіки, надають фінансову та гуманітарну допомогу ЗСУ та цивільному населенню.

На відміну від ІТ галузі, найбільше постраждали під час війни металургія, логістика, виробництво, страховий, аграрний сектори, сфера обслуговування.
Металургійна сфера в Україні, після вторгнення росії поставлена на межу виживання. Значна частина виробничих металургійних потужностей розташована в містах, які зараз перебувають у зоні активних бойових дій. До прикладу, заводи що знаходилися у м. Маріуполь становили близько третини сталевого виробництва України, тому, сьогодні Україна втратила приблизно 30-40% своїх металургійних потужностей.

Не зважаючи на це, решта підприємств галузі намагаються продовжувати роботу у містах, де це безпечно та можливо.

До прикладу, Метінвест – міжнародна вертикально інтегрована гірничо-металургійна група,зокрема, металургійне підприємство «Kaметсталь,» у Кам’янському, продовжує працювати у штатному режимі та доставляти залізницею продукцію українським та міжнародним клієнтам.

Залізорудні та коксохімічні активи «Метінвесту» в Україні працюють на рівні близько 40% та 60%. Проте, виробничі потужності Метінвесту, розташовані у Маріуполі та Авдіївці залишаються в режимі гарячої консервації.

Також, продовжує не лише працювати, а й допомагати ЗСУ «Нікопольський завод феросплавів».

«Незважаючи на труднощі, підприємство працює в штатному режимі, сировиною забезпечене, виконує планові показники. На заводі підтримують зв’язок з нашими ЗСУ, військовим комісаріатом, Теробороною - питання взаємодопомоги на контролі, всюди є розуміння. Наше з вами життя залежить від успіху Збройних сил України. Тому захисників та захисниць потрібно підтримувати», - говорить Володимир Куцін, генеральний директор АТ НЗФ в офіційній групі підприємства у Facebook.

Також, продовжують свою роботу компанія "Рудомайн", Покровський завод залізобетонних виробів АТ Марганецький ГЗК та інші.

Значні труднощі спіткали з початком війни і сферу логістики. Фактично зупинене перевезення вантажів морським та авіа транспортом, а наземні перевізники наразі здійснюють в Україні переважно, доставку гуманітарних вантажів. Заборона на виїзд за кордон чоловіків призовного віку також не сприяє швидкому відновленню галузі.
Деякі перевізники, до прикладу,  ZAMMLER GROUP здійснюють перевезення критично важливих комерційних вантажів, проте, вони становлять лише близько 15% відсоток від загальних замовлень. Також,продовжив роботу в умовах війни і логістичний сервіс ANT-Logistics, хоча, компанії з України почали використовувати сервіс значно менше в порівнянні з довоєнним періодом.

Що стосується доставки приватних посилок та вантажів у межах України, українці і надалі можуть користуватися послугами однієї з найбільших логістичних компаній «Нова пошта», відділення компанії працюють там, де це можливо і безпечно. 

Що стосується виробників, продуктів харчування, товарів широкого вжитку та медичних засобів, то більшість з них продовжує працювати, не зважаючи на труднощі та перепони. Працюють такі компанії, як, «Молокія», корпорація «Артеріум», мережа аптек «Подорожник», група компаній T.B.Fruit, компанії «Терра Фуд», ТМ «КОМО», "Кременчукм’ясо", кондитерська компанія "Лукас" та інші.

Також, не може не тішити те, що активно починають відновлювати роботу і представники малого бізнесу: ресторанів, барів, салонів краси, магазинів тощо.

До прикладу, на Львівщині, Івано-Франківщині та у інших західних регіонах, які прийняли сотні тисяч біженців, більшість невеликих приватних компаній у сфері торгівлі та обслуговування повернулися до роботи. Адже, кожен з них сьогодні розуміє, що навіть невеликий внесок у спільну боротьбу є запорукою перемоги над агресором та такого бажаного повернення України та її громадян до щасливого мирного життя!

Дані з відкритих джерел

Пов'язані теги: