Кейси Nov 12, 2021

Гендерно-чутливий дизайн: що потрібно батькам малюків?

Рейтинг статті:2
Гендерно-чутливий дизайн: що потрібно батькам малюків?

Президентка ГО «Центр соціального лідерства» Октябрина Лісовська під час відео-інтерв’ю на YouTube-каналі «Мій голос»,

зауважила, що за результатами досліджень, проведених проектами, де вона працює, батьки або майбутні батьки стикаються з недружністю в місцях, які мали б навпаки піклуватися, лікувати, навчати, вирішувати певні соціальні проблеми дітей – це поліклініки, аеропорти, вокзали тощо.

«Урядовцям, котрі відповідають за будівництво нових об’єктів, варто звернути увагу на необхідність проведення гендерно-орієнтовного прогнозування. Проводити опитування серед батьків з маленькими дітьми», - наголосила Октябрина Лісовська.

 За її словами, громадські місця, які обов’язково мають бути дружніми до батьків з маленькими дітьми – це музеї, бібліотеки, ВНЗ, адже ці інституції несуть культурний код і освіту. Проте в Україні ситуація кардинально протилежна. Батькам з малюками там просто немає місця. Є певні винятки, але цього замало.

 «Якщо розпочати цю трансформацію з культурних та просвітніх інституцій, то це буде сприяти формуванню на міжнародному і національному рівні іміджу країни, яка дружня до малюків», - наголосила громадська діячка під час інтерв’ю на каналі «Мій голос».

Окремо Октябрина Лісовська наголосила на підтримці грудного вигодовування, зміні суспільної думки щодо годування у громадських місцях.

Експертка зазначила, що порівняно із владою, бізнес більш гнучкий та передовий щодо питань створення простору, комфортного для батьків з дітьми.

«У Києві поступово з’являються кімнати для грудного вигодовування. Адже гендерно-чутливий дизайн – це не коли ставлять стільчик у туалеті та називають це місцем для годування. Чомусь дорослі у вбиральнях не харчуються? Тому вже почали з’являтися окремо кімнати для грудного вигодовування, окремо гендерно-чутливі вбиральні, якими може скористатися як дорослий, так і дитина.

Адже виховувати самостійність необхідно з самого малечку. Крім того, мають бути зони для комфортної гри різновікових дітей та їх відпочинку. Вже зараз у торгівельних центрах, готелях, ресторанах, кафе починають з’являтися відповідні простори», - розповіла Октябрина Лісовська.

 Громадська діячка наголосила і на тому, що батьки й самі не мають мовчати про свої незручності.

 «Дуже важливо об’єднуватися в групи та писати звернення, користуватись допомогою громадських організації з оформлення цих запитів. Але наразі працюють навіть заклики у соціальних мережах», - пояснила вона.

Як бачимо проблематика гендерно-чутливого дизайну громадського простору дуже багатошарова. Вона поєднує у собі безліч аспектів: від пандусів, ліфтів, дитячих туалетів, до більш глобальних ігрових просторів та просторів для відпочинку дітей, батьків з дітьми. Певні паростки цієї дружності в Україні вже є, проте попереду ще дуже багато роботи у цьому напрямку. І починатись вона має з інформаційно-просвітницьких кампаній, а закінчуватись втіленням реальних проектів у життя.

 Ще більше про гендерну рівність та можливості дивіться в інтерв’ю з експертами на каналі «Мій голос».

Пов'язані теги: