Кейси Feb 17, 2022

Чи готується український бізнес до війни?

Рейтинг статті:2
Чи готується український бізнес до війни?
У значній мірі це стосується і власників великого бізнесу, які в умовах економічної нестабільності та загрози війни змушені приймати важливі стратегічні рішення, що матимуть безпосередній вплив на розвиток компаній та безпеку співробітників у найближчій перспективі.

Крім того, варто зауважити, що не зважаючи на те, чи відбудеться повномасштабне вторгнення, ситуація, що склалася може значно вплинути на економіку країни навіть у випадку часткової ескалації конфлікту. Це підтверджують і експерти. Згідно з висновками аналітичного підрозділу Київської Школи Економіки,яка разом з кваліфікованими експертами розробила аналітичний документ,

у якому описані ймовірні економічні та безпекові чинники для України взимку та навесні 2022 року - пише Forbs. Основними ризиками для українського бізнесу є сектор енергетики, кібербезпеки, фінансів, ланцюгів постачання та людські ресурси. Дестабілізація ситуації в кожному з яких може бути частиною повноцінного військового вторгнення або окремої наступальної операції.

Не зважаючи на це, сьогодні практично відсутні статистичні дані щодо готовності бізнесу до війни, оскільки, більшість представників великих компаній та корпорацій ніяк не відреагували на неоднозначну ситуацію. Тому питання, як оцінюють військові ризики власне, власники найбільших українських корпорацій та чи здійснюють якісь заходи у зв’язку з ситуацією залишається надзвичайно актуальним для українського суспільства.  

То ж, які погляди транслюють українцям поодинокі представники бізнесу, які все ж таки відреагували на можливе повномасштабне вторгнення російських військ на територію України?

До прикладу, Андрій Ставніцер - відомий український бізнесмен, який входить до рейтингу ТОП-100 найбагатших українців по версії Forbes у 2021 році, на своїй сторінці Facebook зазначив, що не вірить у повноцінне вторгнення Росії, проте закликає українців бути готовими до будь-якого розвитку подій, зберігати спокій та впевненість, не зважаючи на ситуацію.

“Так, одна імперія поводиться як імперія. Так було завжди. І ми з вами вже 8 років знаємо про це не підручники історії. З доброго – тепер увесь світ за нас, і глибоку занепокоєність змінив на постачання першокласної зброї, яка зручно ляже до рук десятків тисяч наших перевірених у бою військових. Такого ще ніколи. Давайте пам'ятати, що нам ніхто нічого не винен. Але при цьому не применшуватимемо своєї значущості. Гіпотетичне блокування українських портів вдарить по food security, буквально по тарілці та холодильнику майже 400 млн людей у ​​різних країнах – і ніхто у світі не хоче цього допустити”, - зазначає бізнесмен на своїй сторінці у Facebook.  

Facebook

Як підсумок,  додає: “Не вірю у повноцінне вторгнення, але нехай краще я буду готовий”.

В свою чергу, Петро Чернишов – український підприємець, колишній керівник «Київстару» та Carlsberg Ukraine, діючий член наглядової ради компанії «Фармак» також поділився своїми думками щодо ймовірності повноцінного вторгнення російських військ на сторінці Facebook. Чернишов вважає, що потрібно бути готовим до різних сценаріїв, проте, зберігати спокій:

«Ми всі протягом останнього місяця говоримо про загрозу війни. І ця загроза реальна – хоча жодних приводів для цього Україна не давала. Багато людей у соцмережах накручують себе, своїх друзів та просто передплатників. Тому що коли твоїм сусідом керує неадекватна і немолода людина - чого можна очікувати?

Я особисто у війну не вірю - і вважаю, що людей навколо треба заспокоювати і це обов'язок усіх, хто керує великими компаніями» - ділиться своїми думками на сторінці Facebook топ менеджер та бізнесмен.

Також прокоментував ситуацію навколо розгортання російських військ та можливістю повномасштабного вторгнення Росії і Василь Хмельницький – український бізнесмен, засновник холдингової компанії UFuture, який входить до рейтингу ТОП-50 Forbes Україна.

«Я впевнений, що повномасштабної війни не буде. Моя позиція ґрунтується на розумінні багатьох внутрішніх та зовнішніх процесів, але це політичні процеси і я не хочу їх публічно обговорювати. Я вже давно прийняв для себе рішення не мати справ з політикою, тому говорю виключно як підприємець. Загрози повномасштабної війни не виправдані, - підсумовує у пості на сторінці Facebook бізнесмен.

Співзасновник та директор компанії RISOIL Шота Хаджишвілі в коментарі для agropolit.com також висловив свій скепсис щодо можливості війни, хоча заявив, що потрібно бути готовим до вторгнення, а його компанія, у свою чергу, буде готова рятувати все що зможе, а інше – знищить.

Facebook

«Я розумію, що порти — це об'єкти критичної інфраструктури. Але як такого плану «Б» ми не готуємо. Якщо «гаряча» фаза війни буде, треба готуватися дати нормальну відсіч. Хоча я не дуже вірю, що до цього дійде. Під час відомих подій 2008 року Росія сконцентрувала навколо Грузії більше ніж 160 тисяч армії проти 30 тисяч грузинської.

Тобто п'ятиразова перевага. Зібрати проти України таку перевагу неможливо. Та й Україна за територією — це не Грузія, і високомотивованих громадян набагато більше. Україну їм не захопити», - висловлюється бізнесмен.

Загалом, підсумовуючи все зазначене, можна зробити висновок, що український бізнес налаштований досить оптимістично, зберігає спокій та не піддається інформаційно-психологічному тиску. Проте, відомі бізнес-гравці розглядають різні варіанти подій, хоча, в більшості, і не готують глобальних планів на випадок повномасштабного вторгнення. 

До прикладу, днями у Києві відбулася зустріч експертів у сфері безпеки з керівниками бізнес-спільнот та служб безпеки найбільших підприємств України. Темою зустрічі стало питання, чи реальне зимове вторгнення російських військ та як діяти у випадку наступу.

*Інформація з відкритих джерел.

Пов'язані теги: