Кейси Nov 12, 2021

76% людей відчувають емоційне вигоряння. Як боротися?

Рейтинг статті:2
76% людей відчувають емоційне вигоряння. Як боротися?

Термін “синдром емоційного вигоряння” з’явився 1974 року в США.

Тоді американський психіатр Герберт Фрейденберг окреслив стан, який проявляється нарощуваним емоційним виснаженням і може спричинити особистісні зміни у сфері спілкування. 

Згодом інша психологиня Христина Маслач запропонувала термін “синдром вигоряння”, в який внесла три стадії захворювання — емоційне спустошення, деформація спілкування з людьми (деперсоналізація) та так званий синдром самозванця, при якому людина починає сумніватися в собі та власних професійних якостях. 

Лише у 2019 році Всесвітня організація охорони здоров’я включила емоційне вигоряння в Міжнародну класифікацію хвороб. Там вона описала, що недуг з’являється через хронічний стрес на роботі. А 2020 року у США провели дослідження, яке показало, що 76% людей мали справу з хоча б одним із видів вигоряння.

Проте є речі страшніші за будь-який стрес. Наприклад в Японії є спеціальний термін “кароші”, який означає смерть від перепрацювання. При чому мається на увазі саме раптова смерть у більшості випадків від інфаркту, інсульту чи навіть суїциду. До цієї хвороби схильні саме представники працездатного віку. 

А у 2016 році Бельгія однією з перших країн визнала вигорання професійною травмою.

У деяких європейських країнах, наприклад, Німеччині, Голландії, Іспанії, вигоряння також вважається приводом для оплачуваного лікарняного.

Насправді справитися з емоційним вигорянням можна без допомоги спеціалістів, але тільки якщо ваш стан не знаходиться в критичній точці. Загалом такий процес відновлення може займати від декількох днів до декілька місяців. 

Що робити, якщо відчуваєш вигорання? 

Перш за все треба відпочити. Вигорання — це виснаження, яке проявляється через рутинну кожноденну роботу. Воно може з’явитися навіть якщо ви справді любите свою роботу. Візьміть повноцінну відпустку та робіть перерву.  Цей час ви можете приділити піклуванню про самого себе, налагодити режим сну, почати правильно та повноцінно харчуватися. Можете почати займатися новим хобі чи просто пролежати декілька днів у ліжку. Найголовніше — у цей час ви повинні робити те, що приносить вам задоволення. 

Пам’ятайте, що ви не єдині хто має схожу проблему. З вигоранням знайомі як звичайні офісні працівники, так і круті бізнесмени чи підприємці. Вони також беруть собі перерви, відпустки чи знаходять інші способі для відновлення. 

Пов'язані теги: