Экспертное мнение 23 окт. 2021 г.

В Україні створюють нового регулятора електронних комунікацій

Рейтинг статьи:0
В Україні створюють нового регулятора електронних комунікацій
Верховна рада в першому читанні прийняла законопроект про створення регулятора електронних комунікацій - Нацкомісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектру та надання послуг поштового зв'язку. Новий орган прийде на заміну діючій Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.
  Створення нового регулятора цифрового ринку – це виконання умови Асоціації з ЄС. Це наближає Україну до синхронізації з цифровим ринком Євросоюзу. Це важливий закон, який відкриває для України цифровий ринок ЄС на мільярди євро.
Однак деякі норми законопроекту містять ознаки цифрової диктатури. Зокрема, головна вимога до такого регулятора – це незалежність. Однак прийнятий вчора в першому читанні законопроект ставить нового регулятора цифрового ринку в залежність від Президента.
 Як зазначили експерти BRDO, Президент України створює Експертну раду з питань цифровізації, що має вплив на призначення і звільнення членів регулятора. Це суперечить статті 106 Конституції України, у якій зазначено, що Президент не має повноважень, пов’язаних із підзвітністю регуляторного органу. Тобто члени регулятора не можуть призначатися і звільнятися Експертною радою, що утворена указом Президента і звітує йому.
 
Але це півбіди, адже таких "незалежних" регуляторів у нас багато. Новий Регулятор буде організовувати ідентифікацію кінцевого користувача електронних комунікаційних послуг (мобільний зв'язок, інтернет). Тобто мова про зобов'язання абонентів мобільного зв'язку примусово зареєструватися по паспорту у оператора. Планується дати певний перехідний період у кілька років, після якого абоненти, які відмовляться пройти ідентифікацію – будуть відключені.
Сім-карти по паспорту намагався ввести ще Янукович "диктаторськими законами 16 січня".
Схоже, що влада готується до впровадження в Україні електронних вибрів. Плюс правоохоронцям легше буде слідкувати за громадянами. Ну і персоналізовані дані мільйонів користувачів – це привабливий бізнес для мобільних операторів. Вони і зараз продають наші дані, але з ідентифікацією вони коштуватимуть значно дорожче.
Далі новий регулятор буде вповноважений організувати зобов’язання споживачів самостійно перевіряти легальність придбаних телефонів. Тобто якщо користувач придбає cмартфон, то він має перевірити, чи внесений IMEI цього телефону у реєстр гаджетів дозволених для використання в мобільній мережі. Якщо ні, то покупець має самостійно це зробити, адже за кілька місяців телефон буде автоматично відключено від мережі.

Фактично, на кінцевих користувачів покладається обов'язок з’ясовувати законність поставко телефонів в Україну, пишуть в BRDO. Обов'язкова ідентифікація абонентів та зобов'язання перевіряти легальність придбаних телефонів будуть введені зміною в закону «Про електронні комунікації». Відповідні законопроекти вже розроблені.

Связанные теги:

Читайте также: