Точка зору Oct 11, 2021

Чи переможе справедливість у гендерній боротьбі?

Рейтинг статті:17
Чи переможе справедливість у гендерній боротьбі?

Гендерна нерівність мовою фактів

Про те, що питання гендерної нерівності і сьогодні існує в усьому світі, і жодна, навіть сама прогресивна країна не досягла статевого рівноправ’я, свідчать і сумна статистика: за даними міжнародного рейтингу гендерної рівності The Global Gender Gap Index 2020 rankings, перше місце в рейтингу посідає Ісландія з індексом 0,87%, а Україна у цьому списку лише 59-а.

Попри це, останнім часом Україна зайняла активну позицію в питанні рівноправ’я статей та  приєдналася до загальносвітової тенденції активного залучення жінок в політику, економіку, соціально-культурні сфери. В конституції України ціла низка законів спрямованих на подолання питань гендерної нерівності Ці документи постійно вдосконалюються та допрацьовуються, дозволяючи українським жінкам аргументовано відстоювати свої позиції.
Дані статистики за останні роки красномовно говорять про те, що прекрасна половина людства з великими зусиллями поступово відвойовує собі «місце під сонцем» у чоловічому світі.

Згідно з дослідженнями YouControl — аналітичної системи для комплаєнсу, аналізу ринків, ділової розвідки та розслідувань, в українських містах-мільйонниках протягом останніх трьох років спостерігається стійке скорочення розриву між чоловіками та жінками. Найбільш помітні зміни стосуються столиці України: в кінці лютого 2018 року відсоток жінок, які є власницями приватних компаній становив 23%, у 2021 сягає 26%. Дніпро і Одеса досягли показника у 27% у порівнянні з 25%, у Львів 26% у порівнянні з 24%.

Також, протягом останніх чотирьох років спостерігається і позитивна тенденція збільшення реєстрації  ФОПів підприємцями жіночої статі. До прикладу, у 2020 р. жінки відкрили на 5% більше ФОПів, ніж чоловіками. Згідно КВЕДІВ, галузь яка користується найбільшою популярністю серед жінок є гуртова та роздрібна торгівля.

Проте, не зважаючи на стійку позитивну тенденцію, якщо підсумувати дані останніх десяти років, матимемо результат, в якому чоловіки випереджають представниць прекрасної статі майже у три рази: 320 тисяч підприємств з власниками-чоловіками на противагу 129. Для порівняння: у 2010 році різниця становила 40%, у 2015р – 38%, а у 2020 склала 36%.

Гендерна ситуація в Києві та регіонах

Будь-які процеси традиційно розпочинаються зі столиці і не зважаючи на те, що ситуація з гендерним поділом в Києві виглядає набагато кращою, ніж в інших регіонах, статевий розподіл чітко прослідковується і серед мешканців столиці. Згідно з даних КМДА, а саме статистики Гендерного паспорту Києва, у 2020 році різниця у розмірі середньої заробітної платні чоловіків та жінок становила 2559 грн. Середня заробітна платня киян-чоловіків складала 17138 грн, тоді як жінки отримували близько 14579 грн.

Державні органи також не залишаються осторонь та активно працюють над питаннями гендерної нерівності на всеукраїнському рівні. У липні 2020 року у КМДА створене Управління з питань гендерної рівності Департаменту соціальної політики, яке започаткувало цілу низку проєктів, спрямованих на розв’язання проблем, які виникають внаслідок гендерної нерівності. Це такі  ініціативи, як: Європейська хартія, Гендерний паспорт, Гендерний профіль м. Києва, Київський міський центр гендерної рівності, кризова кімната, притулок для тимчасового перебування жінок тощо. Крім того, КМДА постійно ініціює та організовує проведення тематичних форумів, сесій, заходів, присвячених проблемам гендерної нерівності.

Крім того, держава підтримує світові та локальні проєкти, спрямовані на розв'язання життєвих проблем українських жінок, які так чи інакше постраждали за гендерними ознаками. Яскравим прикладом таких ініціатив може бути міжнародний проєкт «Краса для всіх», представлений в понад 25 країнах Латинської Америки, Азії, Європи та Середнього Сходу. Організатором «краси» виступає компанія L’Oréal Україна. Вже кілька років спеціалісти компанії допомагають жінкам, які опинилися у складних життєвих обставинах, опанувати різноманітні професії у сфері краси. Всупереч карантинним обмеженням, у 2021 році відбувся п’ятий етап проєкту в Києві та у Львові. Учасниця ініціативи отримали сертифікати, професійні рекомендації від майстрів та, найголовніше, можливість побудувати нове, успішне життя.

Підтримка та сприяння жіночому підприємництву в Україні

Загалом, в Україні діє велика кількість міжнародних, українських, регіональних організацій та об’єднань, спрямованих на посилення позиції жінок-підприємців в українському бізнесі. До прикладу: громадська організація «Ділові українські жінки» (ДУЖ), Українська платформа «Жінки в бізнесі», канадсько-український проєкт підтримки торгівлі та інвестицій з програмою наставництва SHEforSHE, «Глобальний фонд для жінок», Бізнес-інтенсив «Академія для жінок-підприємниць».

Також, в Україні з метою пропагування підприємництва серед жінок, існують програми, які фінансуються ЄБРР, Європейським Союзом, Швецією, Фондом країн раннього перехідного періоду та Фондом підтримки малого бізнесу. Це такі організації, як: Фонд Чері Блер для жінок, IMC-Ukraine, Жіноча Професійна Ліга, Жіночий консорціум України та НАН України (з питань жінок) й інші регіональні програми та гранти.

 Отож, лише завдяки спільним зусиллям представників влади, бізнесу та суспільства, ми зможемо досягти значного прогресу в питаннях гендерної рівності. 

Пов'язані теги:

Читайте також: