BrandUA Sep 21, 2021

Доброзем: Земельний стартап за мільйон – про що і для кого?

Рейтинг статті:-12
Доброзем: Земельний стартап за мільйон – про що і для кого?

Батьки проекту: два за три

Засновниками Доброзем є Алекс Ліссітса, Дмитро Дубілет і Артур Золотаревський. Перші два не викликають ніяких питань: Ліссітсу всі знають як гендиректора ІМК та президента асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”, Дубілет відомий як співзасновник першого в Україні онлайн-банку Monobank. Особистість Золотаревського покрита ж тайною. Про нього ніде не говорять і не згадують, хоча він є одним із двох кінцевих бенефіціарних власників сервісу. 
Попри те, що Доброзем голосно крутиться навколо прізвища Ліссітса і Дубілет, частка останнього становить лише 5%. У той час як на Ліссітсу й Золотаревського припадає по 47,5%.

Затяжний запуск – причини

Перші інформація про платформу з’явилася в червні 2021 року, коли Дмитро Дубілет і Алекс Ліссітса привідкрили завісу у своїх соцмережах. Дубілет за класикою написав про це у своєму телеграм-каналі, Ліссітса зайшов з боку Facebook.

Тоді ж, за тиждень до відкриття ринку землі, на сайті з’явилася можливість подати інформацію про свої паї, оцінити правильність всіх документів і потенційну вартість ділянки.

У липні, після запуску ринку, сайт мав запрацювати на повну, але цього не сталося й масова презентація перенеслася на кілька місяців вперед.

BrandStory зустрілися з Алексом Ліссітсою, щоб з’ясувати причини. За його словами, основною проблемою стали постійні зміни в законодавстві. Особливо вплинуло прийняття першочергового права на покупку. Відповідно до нього, переважне право придбати ділянки належить тим, хто орендує їх з 2010 року.

Алекс Ліссітса

Це дуже змінило саму суть. Уже в липні ми перейшли з онлайн в офлайн і почали створювати офіси в областях з юристами, агентами й т.д. Відповідно, вирішили, що масовий запуск самої програми треба буде перенести, коли на місцях буде розроблена вся система. Де-факто останні 2 місяці ми дуже багато працювали на місцях. Агенти Доброзему їздили й створювали мережі людей, які працюватимуть, консультуватимуть і допомагатимуть. Ми розбиралися детально, які нотаріуси, у яких областях, на які послуги йдуть і як працюють” – пояснює Ліссітса.

 

Крім того, він відзначає велику кількість нюансів технічного характеру. Наприклад, кадастровий номер не співпадає з публічною кадастровою картою, неможливість продати пай через борги, про які люди навіть не здогадуються, відсутність банківських рахунків і т.п. 

“Суть у тому, що люди зараз не поспішають продавати паї. Ті, яким терміново треба було продати, вони вже продали або оголосили про продаж, – говорить співзасновник Доброзему. – Я думаю, що до кінця року буде продано ще близько 100-150 тис га землі. По суті, тенденція така й буде – 400 -150 тис га землі в рік, не більше-не менше”.

Зауважимо, що станом на 17 вересня в Україні було проведено 17 тис. угод на площі в 42 тис. гектар.

Нинішня реальність Доброзему 

За словами Ліссітси, зараз у Доброземі обробляється близько 6 тис га землі. Це близько 3 тис пайовиків, які виставили свою землю на продаж через платформу. Від продажу береться 5%.

https://dobrozem.com.ua/

“Це абсолютно нормальна ціна, те ж саме, що ріелторські послуги на ринку нерухомості. По великому рахунку тут немає нічого такого особливого, але є дуже багато нюансів,  – переконаний гендиректор ІМК. – Ті ж самі нотаріуси, ціна на яких коливається від 8 до 20 тис грн у залежності від області. Знову ж таки, тут питання переговорів, адже продавець, відмовляється платити взагалі за будь-що. По ідеї, якби ми купували землю в Німеччині, то все було б зрозуміло: потрібно закрити борги й заплатити податки перед походом до нотаріуса. Але в даній ситуації, коли люди приходять і хочуть продати свою землю, але у них немає ні грошей закрити борги, ні заплатити податки, ні заплатити за нотаріуса”.

Тож агенти Доброзему проводять довгі перемовини  з покупцем щодо того, чи готовий він взяти на себе витрати, які мав би понести покупець.

 На сьогоднішній день по всій Україні працює більше ніж 200 людей, а загальна сума інвестицій складає більше ніж 1 млн доларів.
“Але це не край, тому що ми навіть ще не запускали рекламу, хоча все готове. Ми хочемо просто бути готовими до того, що якщо завтра до нас прийдуть 100 тис людей на продаж, ми зможемо їх обробити. І це має бути не безкінечна історія, а швидко й уміло зроблена” – наголошує Алекс Ліссітса.

Майбутнє платформи

Попри величезні інвестиції, засновники платформи очікують вийти в нуль через 3 роки, що в принципі не так то й мало для України, де всі хочуть вкласти сьогодні й отримати завтра.

“Справжній ринок буде працювати з 2024 року, коли туди зайдуть юрособи. І всі це розуміють. Зараз по суті це все дуже мале, лише для громадян України, лише до 100 га, ще й  великою кількістю фінансових перевірок і всього іншого, що треба пройти. Усе це обмежує кількість угод”, – стверджує Ліссітса.

Він вважає, що українцям не варто боятися заходу іноземців на свій ринок, адже земля з її досить спірною окупністю потрібна далеко не всім:

“Якщо подивитися на інвестиції в землю глобально, то переважно інвестують або страхові компанії, або пенсійні фонди, або церква. Це люди, які грають дуже вдовгу”.

Щодо Доброзему, то, на думку співзасновника, з жовтня-листопада піде активна фаза багатьох угод і перші 6 тис землі будуть оформлені найближчим часом.

“Ми плануємо вийти на 400 угод у місяць до кінця року, а з нового року – на 1 тис угод, що матиме характер 20-30 тис га землі в місяць до 24 року”, – ділиться очікуваннями Ліссітса.

За його переконаннями, із 2024 року ринок буде набагато цікавішим і продажі зростуть до 1 млн га землі в рік.

Очікування на Доброзем покладаються немаленькі. Що не є дивним з таким то інвестиційним капіталом. Водночас сама ідея платформи не нова й не унікальна для України. Від запуску ринку землі в державі з’явилося кілька подібних проектів – ULAND, ZEMELKA.UA, KUPIPAI. Обирати найкращий для себе все одно кожен буде сам. Хто стане лідером – покаже час. 

Пов'язані теги:

Читайте також: